Değerlendirme Bilgileri
3. Proje ile İlgili Tanımlar

Kitabimizla Bulusuyoruz

Ilçe Milli Egitim Müdürlügünde Görevli Ögretmenler

Projemizde dinimizin temel kaynagi olan Kur’an-i Kerim’in ögretmenlerle birlikte anlasilmasi amaçlanmaktadir. Bu yöntemle dinimizin dogru anlasilmasi yanlis dini anlayislardan uzaklasilmasi hedeflenmektedir. Bu çalismaya katilan ögretmenlerimizin dinimizin temel kaynagi olan Kur’an-i Kerim’i anlayan bireyler olmasi amaçlanmaktadir. Projenin hedefi ise ögretmenler ile birlikte bir sure degerlendirmesi yapmak, ögretmenlerimizin birikimlerini birbirlerine aktarmalarini saglamaktir. Ayrica farkli branslarda katilan ögretmenlerle Kur’an-i Kerim’in daha iyi anlasilmasi için farkli bakis açilarina ulasmaktir. Böylece Kur’an-i Kerim’in anlasilabilir bir kitap oldugunun fark edilmesi öngörülmektedir. Dini, temel kaynagindan ögrenen ögretmenler ilk önce ögrencilerine dini dogru bir sekilde anlatacaklar, sonrasinda ise toplumda muhatap olduklari insanlara ögrendikleri bilgileri aktarabileceklerdir. Yasamlariyla da toplumda rol model olabileceklerdir. Allah’in ilk emrinin oku olmasina ragmen Kur’an-i Kerim’in içeriginin anlasilmasindan uzaklasan toplumumuzun seçkin bireyleri olan ögretmenlerimizle birlikte bir anlama çalismasi yaparak bizim ve toplumumuzun yasamina vahyin izlerini tasimak amaçlanmaktadir.

Insanlar dinlerinin temel kaynaklarini ögrenmediklerinden dolayi yanlis inanislara yönelmektedirler. Bu nedenle dinimizin ana kaynagi olan Kur’an-i Kerim’in anlasilmasi ve okunmasi gerekmektedir. Bunun için ögretmenlere Kur’an-i Kerim’in dogru anlatilmasi öngörülmektedir. Gönüllü ögretmenlerle haftanin belirli saat dilimlerinde Kur’an-i Kerim’den bir surenin veya ayet grubunun paylasilmasi yapilmaktadir. Projenin baslama noktasi 2019 Kasim ayi ara tatilinde ilçemizde yapilan mesleki egitimler atölye çalismasidir. Kasim ayi atölye çalismasinda tarafimdan katilimci ögretmenlerle birlikte Yasin Suresi’nin bir kismi islenmisti. Ilk asamada atölyede yarim kalan Yasin Suresi katilimci ögretmenlerle birlikte islenerek tamamlandi. Katilimci ögretmenlerden olumlu dönüt alindi. Ve devami noktasinda görüs birligine varildi. Projemizin ikinci asamasinda da Araf Suresi katilimci ögretmenlerle birlikte islenecektir. Projenin içerigi Kur’an-i Kerim sureleridir. Kur’an-i Kerim’den belirlenen bir sure olan Araf Suresi’nde anlatilanlar projenin temel konularini olusturur. Surede insanin yaratilisi, Allah’in ademoglundan istekleri, Hz. Âdem ve Havva’nin yaratilisi, dünyaya gönderilisi, Hz. Nuh Peygamber’den baslayarak insanlik tarihi anlatilir. Bu konular çerçevesinde ayet ayet surenin degindigi konular katilimcilarla birlikte degerlendirilir.

Projenin baslama noktasi 2019 Kasim ayi ara tatilinde ilçemizde yapilan mesleki egitimler atölye çalismasidir. Kasim ayi atölye çalismasinda tarafimdan katilimci ögretmenlerle birlikte Yasin Suresi islenmistir. Katilimci ögretmenlerin bu çalismanin devami noktasinda görüs bildirmeleri ve ilçe müdürlügümüz tarafindan yapilan degerlendirme anketinde bu atölye çalismasinin içerik ve egitmen yönünden 5 üzerinden 4,4 aldigi görülmüs ayrica katilimci ögretmenler tarafindan %48’lik oranla hizmet içi egitim olarak islenmesi istenmistir. Bu dönütler üzerine gerekli izinler alinarak ilçe milli egitim müdürlügü tarafindan yapilan ögretmen egitimleri planlamasina dahil olunarak projemizin ilk asamasi her cumartesi 14.00-16.00 saatleri arasi okulumuzda uygulanmaya baslandi. Ilk asamada atölye çalismasinda yarim kalan Yasin Suresi katilimci ögretmenlerle birlikte islenerek tamamlanmistir. Projemizin ikinci asamasinda da Araf Suresi katilimci ögretmenlerle birlikte islenecektir. Projenin birinci asamasina katilan ögretmenler simdiye kadar birçok yanlis bilgi ögrendiklerini ve ögrencilerine yanlis aktardiklarini belirtmislerdir. Bu atölye çalismasi ile Kur’an-i Kerim’den aldiklari gerçek bilgileri ögrencileriyle paylasacaklarini söylemislerdir.

Projenin faaliyet sayisi yirmi bestir. Proje kapsaminda katilimcilar ilçemizdeki gönüllü ögretmenlerimizdir. Proje kapsaminda gerçeklestirilen ana faaliyet her hafta cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasi ilçemizdeki gönüllü ögretmenlerle birlikte okulumuzda bulusarak iki saat boyunca sure degerlendirmesi yapmaktir. Bu ana faaliyetin gerçeklestirilmesi için tarafimdan günümüzde kabul gören Elmalili Hamdi Yazir’in Hak Dini Kuran Dili Tefsiri, Diyanet Isleri Baskanliginin Kur’an Yolu Tefsiri, Izzet Derveze’nin El-Esas Fit-Tefsiri gibi benzer tefsirlerden okunarak hazirlik yapilir. Katilimcilardan da islenecek bölümün mealden ve en az bir tefsirden okumalari istenir. Yapilan çalismada ayetlerin kelime kelime meali verilerek degindigi noktalar anlatilir. Katilan ögretmenlerin de bu ayet ve konu ile ilgili görüsleri birlikte paylasilir. Ayetlerin katilimcilarla birlikte degerlendirmesi yapilir.

Projenin temasi Kur’an-i Kerim’in Araf suresinde degindigi temalardir. Bu temalar Allah’a ibadet, Hz. Âdem ve Havva’nin yaratilisi, insanlik tarihi, Hz. Nuh ve insanligin yeniden baslamasi, Hz. Hud ve Ad kavmi, Hz. Salih ve mucize olarak gönderilen devesi, Hz. Suayb’in gönderildigi Medyen ve Eyke halki, Hz. Ibrahim ve Hz. Lut’un kavmi, Hz. Musa ve mücadelesidir. Bunlarin yaninda ayetlerin degindigi temalar da islenmektedir. Projede katilimci ögretmenler Kur’an-i Kerim’i okuma ve anlama noktasinda gayret sarf etmektedirler. Kur’an-i Kerim’i farkli bakis açilariyla degerlendirmektedirler. Katilimcilar arasinda farkli branslarda ögretmenlerin olmasi ayetlerin farkli bakis açilariyla degerlendirilmesini saglamaktadir. Katilimci ögretmenler Kur’an-i Kerim’i daha iyi anlayarak ögrendiklerini kendi yasamlarina uygulayabileceklerdir. Katilimcilarin bilgi düzeylerinin gelistirilerek bilinç düzeyine ulasmalari öngörülmektedir. Projede katilimcilar Kur’an-i Kerim’i bu yöntemle daha iyi anladiklarini belirtmektedirler. Proje uygulanirken okuma, anlama, anlatma, soru sorma, örneklem, fikir alisverisi ve beyin firtinasi yöntemleri kullanilmaktadir. Proje uygulanirken akilli tahtanin görselliginden yararlanilmaktadir.

Projenin süresi 6 (alti) aydir. Projenin birinci asamasi 2019 Kasim ayi ara tatilinden birinci dönemin sonuna kadar yapilmistir. Projenin ikinci asamasi baslangiç tarihi: 24/02/2020. Tahmini Bitis Tarihi: 27/06/2020.
4. Projenin Sonuçları

Projede hedef kitle olan gönüllü ögretmenlerimiz dinimizin temel kaynagi olan Kur’an-i Kerim’i daha iyi anlayarak hayatlarina uygulayabilmektedirler. Kur’an-i Kerim’i farkli bakis açilari ile degerlendirebilmektedirler. Ögretmenler bu çalismayi çok begendiklerini, Kur’an-i Kerim’i bu sekilde okumanin kendilerine çok yarari oldugunu söylemislerdir. Ayrica proje kapsaminda ögrendiklerini ögrencileri ile paylasacaklarini belirtmislerdir.

Proje faaliyetleri hedef kitle olan gönüllü ögretmenlerimiz üzerinde somut etkiler birakmaktadir. Bu somut etkiler katilimcilarda olumlu yönde davranis degisikleri meydana getirmektedir. Bu etkiler ömür boyu devam edebilir.

Her egitim ögretim yili mesleki çalisma ve ara tatil dönemlerinde ve ayrica Ilçe Milli Egitim Müdürlügü tarafindan uygulanan mesleki gelisim akademilerinde süreli hale getirilerek gelistirilebilecek ve yayginlastirilabilecek bir projedir.

Ilçe Milli Egitim Müdürlügü tarafindan ögretmenlere yazi ve iletisim araçlariyla iletildi. Sosyal medyadan da yararlanilarak bu projenin tanitimi yapildi.
5. Projeinin Maliyeti ve Finansman Kaynaklar

Projede herhangi bir bütçeye ihtiyaç duyulmamaktadir.

Projede herhangi bir finansman kaynagina ihtiyaç duyulmamaktadir.