Değerlendirme Bilgileri
3. Proje ile İlgili Tanımlar

HER ÖGRENCIM 100 LÜK

Okul içinde sinif ortaminda kullanilmaktadir.

Her Egitim-Ögretim yilinin basinda ögrencilere Fen Bilimleri ders ve etkinliklerine katilim notu olarak 100 veriyorum.Verdigim notu korumanin kendi ellerinde oldugunun açiklamasini yapiyorum.Ders içi katilim, sorulara cevap verme, ders düzenini bozma, verilen görevleri yerine getirme gibi kriterler degerlendirilerek puanlama yapiyorum. Ödevlerini yaparak ve ders içerisinde verilen görevleri yerine getirerek puanlarinin düsmeyecegini bildikleri için bütün ögrenciler derse daha hazirlikli geliyorlar.Ögrenciler notu amaç olarak degil araç olarak kullanabileceklerini ögreniyorlar.Normal sartlarda sinavlarda 100 alamayacagini düsünen ögrencilerim 100 almanin mutlulugunu yasiyorlar.

Verilecek her notun ölçme degerlendirme açisindan bir ölçeginin olmasi gerekmektedir. Ders etkinliklerine katilim puaninin da bir ölçüte göre verilmesi gerekir. Bunun için ögrenci gözlem formu kullaniyorum.Her ögrencime dönem basinda 100 veriyorum.100 alan ve derse karsi ilgisi olmayan ögrencilerim bile basarabilceklerini kendileri görüyorlar.Her seyin sinav olmadigini, notun egitimde amaç olarak degil araç olarak kullanilmasi gerektigini bu sistem sayesinde kazandilar.Sinavda aldiklari notlardan bagimsiz olarak degerlendirildikleri içinde sinif içinde esitligi saglamis oldum.Bu çalisma sayesinde ögrenciyi hedeften haberdar edip hedef ve davranislarla ilgili ögrenci katilimi aktif sekilde saglanir. Ögrencinin isteen davranisi kazanmasi yönünde önemli ilerlemeler katedilebilmektedir.Bilgiyi üreten, sorgulayan va arastiran ögrenciler yetistirmek adina notun amaç degil araç olmasi olumlu davranislari pekistirmektedir.

Ögrencilerin derse karsi önyargilarinin yikmak. Basarinin sadece sinav odakli olmadigini benimsetmek. Çaba gösterildigi takdirde basarili olabileceklerini göstermek.

Egitim dönemi basinda ögrencilere gerekli duyuru yapildi.Ders içi katilim gözlem formu kriterleri ile gösterildi.Ögrenciler dönem basinda aldiklari 100 notuyla güdülendiler. Notlarini korumanin içgüdüsüyle basariya odaklandilar.

Ögrenme hedeflerini gerçeklestirmek amaciyla anlatim, problem çözme, gözlem yöntemleri kullanilmistir.

2019-2020 1.dönem Egitim-Ögretim yili boyunca uygulandi.
4. Projenin Sonuçları

Yapilan etkinlikler dogrultusunda çocuklarda, olumlu davranis degisikliklerinin oldugu gözlendi.Sinif içi ve sinif disi çalismalarda artislar oldu.Ögrenciler derse hazirlikli gelmeye basladi ve sinif içersinde derse katilim artti.

Proje 4 aylik süre boyunca 5-6-7-8. sininflara uygulanmistir. Proje kapsaminda çalismanin kaydi yapilarak ögrencilerin çalismalarinin basarilari gözlemlenmesi saglanmistir. Dönem sonunda yapilan gözlemler sonuncu Fen bilimleri dersi sinavlarinda düsük alan ögrencilerin çogunun dönem içerinde 100 notunu korudugu gözlendi. Sonuç olarak geleneksel siniflardaki ögrencilerin yarisina ve not için olan rekabetini ögrencilerin basariya birlikte ulasma çalismalarina dönüstüren bir yaklasimdir.

Proje devam eden dönemlerde farkli dersler içinde kullanilabilir. Sinifta bulunan zayif ögrencilerin cesaretini kiran not merkezli yaklasimdan çok ögrenme merkezli yaklasim ortami olusturur. Çünkü süreç boyunca 100 notunu korumak için çalismis olur.Böylece sinavlara da yansiyacak basari gelmis olur.

Proje çalismalari kaydedildiginde ögrenciler kendilerini basarili olabildiklerinin farkina varmislardir. Karnelere yansiyan ders içi katilim notlariyla da bunu saglamis olduk.
5. Projeinin Maliyeti ve Finansman Kaynaklar

Proje herhangi bir maliyet gerektirmemektedir.

Finansman kaynagina ihtiyaç yoktur